Jak działa stabilizacja napięcia?
Agregaty stanowią rezerwowe źródło zasilania urządzeń w budownictwie, szpitalach i w gospodarstwach gdzie dostarczają prąd do sprzętów AGD i kluczowych systemów takich jak alarmy, chłodzenie czy też zasilanie maszyn medycznych lub serwerów danych. Ich dobór zależy od mocy i typu urządzeń, które mają zasilać, a jako że wiele agregatów na rynku oferuje różne dodatkowe funkcje, z nimi także warto się zapoznać. Jedną z takich funkcji jest stabilizacja napięcia.
Czemu napięcie jest ważne?
Mało kto rozważa to, że także przy wyborze zasilania można mówić o jakości dostarczanej energii. Jakość energii ma bezpośredni wpływ na żywotność urządzeń nią zasilanych. Jedną z kluczowych rzeczy, która wpływa na jakość energii jest częstotliwość napięcia zasilającego. W Unii Europejskiej jest to wartość ustalona na 50 Hz, z dopuszczalnymi małymi wahaniami. Gdy jest ona większa, urządzenia mogą się szybciej zużywać, gdy mniejsza, nie pracują wydajnie. W agregatach częstotliwość napięcia zależy między innymi od prędkości obrotowej silnika, dlatego specyfikacja agregatu dotycząca częstotliwości napięcia zasilającego jest tak ważna dla ochrony urządzeń podłączonych do agregatu urządzeń.
Stabilizacja napięcia to ważna funkcja agregatów
Agregaty z funkcją stabilizacji napięcia dostarczają prąd o najwyższej jakości, dzięki temu, że potrafią ograniczyć wahania napięcia, zapewniając dopływ prądu bez przerw czy skoków, które mogą zagrozić sprzętom wrażliwym na tego typu zmiany. Jest to szczególnie ważne w przypadku zasilania delikatnej elektroniki, która zwyczajnie może się przepalić. Stabilizacja napięcia jest też kluczowa, aby zapewnić stałe i przewidywalne parametry pracy urządzeń podłączonych do agregatu. Brak tej funkcji może przejawiać się w tak niegroźny sposób jak migotanie światła, ale także przy urządzeniach budowlanych może skutkować nierówną pracą silnika, szybszym ścieraniem niektórych części urządzenia lub nawet wyłączaniem się narzędzi podczas pracy, a w skrajnych przypadkach uszkodzeniem.
Stabilizacja stabilizacji nierówna
Istnieje wiele metod stabilizacji napięcia, w praktyce dla klienta różnią się one szybkością działania. Im szybciej reaguje system stabilizacji, tym lepiej dla naszego urządzenia. Jednym z lepszych rozwiązań jest inverter, używany na przykład w niektórych agregatach Hondy. Kolejną możliwą opcją jest cyklokonwerter, który również pozwala na bardzo szybkie dostosowanie napięcia mocy. Dwa inne trochę starsze, ale nadal wydajne, systemy to D-AVR oraz i-AVR. Tak więc, aby upewnić się, że agregat posiada stabilizację napięcia, warto szukać nazw tych technologii wśród listy jego funkcji, a w razie wątpliwości zapytać ekspertów. Dlatego zachęcamy do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań dotyczących jakości prądu dostarczanego przez agregaty prądotwórcze dostępne w naszej wypożyczalni oraz na temat funkcji stabilizacji napięcia w agregatach z naszej oferty.