Początki firmy
Syn kowala, pochodzący z niewielkiego miasta Komyo, Soichiro Honda. Od młodości zafascynowany rozwojem technologicznym, głównie mechanizacją, którą to postrzegał jako drogę do dobrobytu. W poszukiwaniu pracy oraz aby móc realizować swoje marzenia przyjechał w 1922 roku do Tokio i rozpoczął praktyki, a następnie pracę, w firmie zajmującej się naprawą samochodów. W 1937 roku już z doświadczeniem i nie do końca zadowolony z kierownictwa swojego ówczesnego zakładu pracy, założył własną firmę, Toaki Seiki Heavy Industries, i postanowił, jako prezes, samemu nią pokierować. Jego nowa firma miała produkować pierścienie tłokowe.
Pierwsze silniki rowerowe
Po zakończeniu II Wojny Światowej Japonia przechodziła trudny okres i mierzyła się z wieloma trudnościami. brakowało dóbr i materiałów, a środki komunikacji miejskiej i podmiejskiej były niewydolne, dlatego rowery były dość popularne. W 1946 roku Soichiro założył instytut techniczny Honda, którego celem było prowadzenie badań i produkcja silników. Soichiro w tym czasie zaznajomił się z małymi silnikami, do zasilania radioodbiorników podczas wojny i wpadł na pomysł zamontowania ich do rowerów. Tak powstały pierwsze pomocnicze silniki rowerowe, które zdobyły niesamowitą popularność. Niedługo potem, w 1947 roku powstał Honda Typ-A - pierwszy produkt stworzony od podstaw przez Hondę. Od tego czasu Firma Honda rozpoczęła produkcję silników do wielu różnych urządzeń przenośnych.
Nastawienie na potrzeby klienta
Jednym z kluczowych elementów sukcesu Hondy jest nastawienie firmy na potrzeby klienta. Pierwszym testerem silników rowerowych była żona Hondy, która stwierdziła, że ludzie ich nigdy nie kupią, jeśli będą pryskać olejem i brudzić im ubranie. Kolejne głosy klientów prosiły o łatwiejsze uruchamianie, cichszą pracę, mniejszą wagę. Wszystko to doprowadziło do specjalizacji i niesamowitych osiągów pod względem mocy, niskiego poziomu hałasu i wibracji oraz obniżenia temperatury silnika. Honda zaczęła też inwestować w badania, wysyłając ludzi w teren bezpośrednio do potencjalnych klientów z ankietami. To dzięki temu technologia Hondy zawsze wyróżniała się nowatorskimi pomysłami, które zdobywały serca klientów. Przełomem dla Hondy w USA w latach 1980 był sukces jaki odniosły kosiarki Hondy z zabezpieczeniami, oferujące spokój ducha ich użytkownikom.
Agregaty prądotwórcze
Kolejnym przedmiotem, który Honda postanowiła opracować, był przenośny agregat. Zainspirowało go niedawne wynalezienie przez Sony przenośnego telewizora z tranzystorami. Sony potrzebowało źródła zasilania, które pozwoliłoby na użycie go w dowolnym miejscu, a Honda została wybrana do opracowania przenośnego agregatu, który można unieść samemu. Podczas gdy zwykłe agregaty były często skomplikowane i trudne do uruchomienia i obsługi, czerwony E300 był mały, lekki i po prostu wyglądał na łatwy w użyciu. Sama wygoda użytkowania tego kompaktowego i cichego agregatu spowodowała, że sprzedaż agregatów gwałtownie wzrosła. Teraz można je było stosować na przykład, do oświetlania nocnych stoisk z żywnością, co wpływało także na ludzkie nawyki. W 1969 łączna produkcja agregatów mocy Honda przekroczyła milion sztuk, a większość z nich szła na eksport. Od lat 70. do wczesnych lat osiemdziesiątych firma Honda Power Products podjęła wyzwania związane z nowymi rynkami światowymi i skupiła się także na zagranicznych klientach otwierając oddziały poza granicami Japonii.
W dobie przenośnych agregatów konkurencja i szybki rozwój oznaczały coraz większą złożoność produktów elektronicznych, szczególnie w dobie technologii cyfrowej. Zapotrzebowanie na moc elektryczną rosło. Odpowiedzią na rosnący popyt i wymagania klientów było wydanie serii przenośnych agregatów nowej generacji w 1998 roku - GENE 21. Seria ta wprowadziła pierwszy na świecie falownik sinusoidalny sterowany mikrokomputerem, dzięki czemu zapewniała wysoką moc wyjściową, taką jak ta dostępna w większości domów. Silniki te pomagały rozwiązywać wcześniej wzajemnie się wykluczające problemy związane z wysoką mocą wyjściową i niskim zużyciem paliwa, a wszystko to przy znacznie cichszej pracy. Seria GENE 21 wkrótce zdobyła reputację agregatów prądotwórczych nowej generacji i stała się przykładem dla innych producentów agregatów.
Niektóre typy agregatów Honda już w latach 90’ mogły być same bezpiecznie używane z komputerami PC i różnymi urządzeniami telekomunikacyjnymi, które są bardzo wrażliwe na zmiany częstotliwości i napięcia. Ten rynek właściwie został stworzony przez zaawansowaną technologię Honda, a wysoka niezawodność i łatwość obsługi agregatów prądotwórczych produkowanych przez Hondę zyskały ogromną popularność klientów.
W 1998 wprowadzono serii agregatów zapewniającą dobre zużycie paliwa, które mogły służyć zarówno jako źródło zasilania awaryjnego dla sklepów i biur, jak i do obsługi urządzeń domowych. Co więcej, w 2006 roku pojawił się wyjątkowo cichy agregat EU55, a w roku 2009 wprowadzono przenośny agregat EU26i. W 2017 roku Honda wypuściła na rynek super-cichy agregat EU2200i, który przy zachowaniu tych samych parametrów zwiększa produkcję energii o 10%.
Honda dzisiaj
Dziś Honda nie tylko produkuje silniki, ale także własne samochody, motocykle oraz małe urządzenia przenośne, których reputacja w dużej mierze opiera się na niezawodności ich napędów. Jest to firma, która zaczęła od prostego silnika pomocniczego do rowerów. Z tego względu naturalną drogą rozwoju dla Hondy było zaangażowanie w rozwój produktów energetycznych oraz ekspansja na nowe rynki zarówno a Japonii jak i globalnie. Jako firma z tradycjami Honda nadal ma swoją siedzibę w Tokio, z mniejszymi oddziałami na całym świecie. Do dziś firma Honda konsekwentnie wspiera innowacje poprzez nowe technologie. Jej misją jest zapewnienie lepszej wydajności przy jednoczesnym utrzymaniu prostoty i zapewnieniu bezpieczeństwa i bezawaryjności. W rezultacie Honda zbudowała solidną reputację na całym świecie na swojej koncepcji "poprawy życia ludzi dzięki technologii".
W naszym artykule “Najwięksi gracze na rynku agregatów” dowiesz się jakie inne firmy również zajmują czołowe miejsca na podium ogólnoświatowych producentów agregatów prądotwórczych. W ofercie naszej wypożyczalni agregatów nie mogło zabraknąć produktów tego producenta, jak również wielu innych liczących się marek. Sprawdź!