Jaki agregat prądotwórczy na działkę wybrać?
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem działki, doskonale wiesz z pewnością, jak ważne jest, aby mieć na niej nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej. Chcesz skosić trawnik, naprawić drzwi do szopy na narzędzia, przygotować zaprawę w betoniarce, a może po prostu ogrzać dom, ugotować posiłek czy przechować bezpiecznie żywność w lodówce?
Żadnego z tych zadań nie zrealizujesz, jeśli nie będzie prądu. A nawet jeśli masz przyłącze do sieci elektroenergetycznej - zawsze może się zdarzyć przerwa w dostawie prądu, na przykład w wyniku uszkodzenia spowodowanego burzą. Dlatego posiadanie awaryjnego zasilania jest koniecznością. Jedynym, czego potrzebujesz, jest agregat prądotwórczy. Jaki wybrać? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.
Czym jest i jak działa agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy jest urządzeniem służącym do wytwarzania prądu elektrycznego. Wyposażony jest w silnik, który w procesie spalania paliwa wytwarza energię mechaniczną - ta z kolei wprawia w ruch wirnik prądnicy, a ruch ten generuje energię elektryczną. Zasada działania jest więc dość prosta.
Generatory prądu stanowią awaryjne źródło zasilania wszędzie tam, gdzie dostępu do sieci nie ma lub bywa on przerywany przez częste awarie. Agregat prądotwórczy sprawdzi się więc nie tylko na działce, ale także na koncercie czy warsztatach na świeżym powietrzu, na kempingu i polu biwakowym, na budowie i w domu, na wszelki wypadek. Pozostaje tylko wybrać odpowiedni model - i tu sprawa nieco się komplikuje, możliwości jest bowiem sporo.
W jakich sytuacjach warto mieć generator prądotwórczy?
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że przynajmniej jeden mały agregat prądotwórczy powinien znajdować się na wyposażeniu każdego domu. Cóż bowiem zrobić, gdy nagle nastąpi awaria sieci i przerwa w dostawach prądu? Oczywiście można dopiero w takiej sytuacji szukać agregatu, ale przez ten czas żywność w zamrażalniku zdąży się zmarnować. A jeśli pracujesz w domu i właśnie jesteś w trakcie realizacji pilnego zlecenia?
Takie właśnie sytuacje warto przewidzieć i być na nie dobrze przygotowanym. Posiadanie generatora prądu jest więc głęboko uzasadnione w każdym przypadku. A na jakie aspekty należy zwrócić uwagę wybierając agregat prądotwórczy na działkę?
Jaki agregat prądotwórczy wybrać?
Agregaty prądotwórcze występują w szerokiej gamie urządzeń o przeróżnych parametrach technicznych, które przeznaczone są do pracy w różnych warunkach. Dzięki tak szerokiej dostępności różnych wariantów, każdy znajdzie taki generator prądu, który spełni wszelkie jego wymagania. Zanim jednak zaczniesz poszukiwania, zastanów się nad przeznaczeniem i rodzajem oraz ilością sprzętów, które zamierzasz podpiąć do generatora.
Agregaty trójfazowe i jednofazowe
Zanim zdecydujesz, jaki agregat prądotwórczy na działkę będzie Ci potrzebny, musisz poznać dwa podstawowe rodzaje tego sprzętu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje generatorów - agregaty jednofazowe oraz trójfazowe. Jaka jest między nimi różnica i co z tego wynika?
Agregaty jednofazowe można podłączyć do układu elektrycznego jednofazowego o napięciu 230V. Stanowią więc samodzielne źródło prądu dla domu lub posesji, które mają przeciętne zapotrzebowanie energetyczne. Jeśli więc zamierzasz podłączyć do niego różnego rodzaju urządzenia AGD, to sprawdzi się doskonale. Podobnie będzie w przypadku znakomitej większości elektronarzędzi i sprzętów ogrodowych.
Druga możliwość zapewniająca awaryjne zasilanie na działce to agregat trójfazowy. Urządzenia te zasilają układy trójfazowe o napięciu 400V. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występuje wyższy pobór energii elektrycznej - czyli tam, gdzie urządzenia jednofazowe okazują się zbyt słabe. Podłączysz do niego pompę ciepłej wody, piec grzewczy, różne urządzenia domowe i maszyny ogrodowe. Generalnie taki agregat może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną domu jednorodzinnego.
Jeśli jednak dysponujesz kawałkiem ziemi na ogródkach działkowych lub maleńkim domkiem letniskowym (a więc nie musisz się przejmować brakiem ogrzewania), to na Twojej działce sprawdzi się urządzenie jednofazowe - nie ma sensu przepłacać za bardziej wydajny model.
Typ silnika
Agregaty prądotwórcze napędzane są przez silnik spalinowy. Ale i tu występują różne warianty zależnie od rodzaju paliwa napędzającego maszynę. Do wyboru mamy trzy opcje:
- agregaty z silnikiem benzynowym - koszt ich eksploatacji jeszcze niedawno uznawano za stosunkowo wysoki ze względu na wysoką cenę benzyny. Obecnie trudno stanowisko takie podtrzymać - benzyna, choć droższa niż rok temu, jest tańsza niż olej napędowy;
- agregaty z silnikiem Diesla - zasilane na olej napędowy. Należy pamiętać, że nie wolno ich uruchamiać w zamkniętych pomieszczeniach ze względu na emisję spalin. Nadają się tylko na zewnątrz;
- agregaty na gaz ziemny lub LPG - mają najwyższe spalanie, które jednak rekompensuje niska cena gazu. Są niezawodne i ciche.
Warto wiedzieć, że na rynku można kupić również agregaty akumulatorowe. Zasili on wprawdzie urządzenia elektryczne, ale to nie jest pewny, solidny i niezawodny agregat prądotwórczy do domu.
Który agregat prądotwórczy wybrać? To trudna i bardzo indywidualna decyzja, która zależy od Twoich wyjątkowych potrzeb i możliwości.
Moc agregatu prądotwórczego
Agregaty prądotwórcze mogą mieć również różną moc. Zanim więc wybierzesz konkretny model, oblicz sumę mocy wszystkich urządzeń, które zamierzasz nim zasilać. Aby wartość tę poznać, sprawdź na tabliczce znamionowej moc maksymalną każdego z urządzeń, a następnie zsumuj je.
Przyjmuje się, że moc znamionowa agregatu prądotwórczego powinna być dwukrotnie wyższa od mocy podłączonych do niego urządzeń, a to dlatego, że pobór mocy urządzeń w chwili rozruchu może być nawet kilkukrotnie wyższy niż wartość znamionowa.
Moc agregatu prądotwórczego dla domu o niezbyt wygórowanych potrzebach może wynosić około 3000 Watt. Przy takiej mocy bez problemu podłączysz lodówkę, pralkę, sprzęt AGD i RTV. Jeśli natomiast zapotrzebowanie jest wyższe - odpowiednio wyższa powinna być moc znamionowa agregatu. Niektóre urządzenia mają moc nawet 8500 Watt.
Agregat z obudową czy bez?
A czy ma to jakiekolwiek znaczenie, skoro agregat prądotwórczy pełni rolę czysto użytkową, a nie dekoracyjną? Okazuje się, że tak - a to dlatego, że sama obudowa ma wartość praktyczną. Jaki więc agregat wybrać - z obudową czy bez?
Większość modeli agregatów dostępnych na rynku emituje hałas na poziomie od 90 do 95 decybeli, czyli porównywalny do ruchu ulicznego. Wyobraź sobie, że będziesz korzystać z uroków wypoczynku na świeżym powietrzu z hałasującym generatorem nad uchem. To niekoniecznie zachęcająca perspektywa.
Na działkę lepiej wybrać generator cichszy. I właśnie obudowa pomoże Ci cel ten zrealizować - obniża ona poziom hałasu do znośnych 70 - 75 decybeli, czyli tylu, ile generuje przeciętna rozmowa w restauracji wypełnionej ludźmi. Jeśli więc planujesz zakup agregatu na działkę, koniecznie sprawdź parametry modeli zabudowanych. Ich cena jest wprawdzie wyższa niż tych, które izolacji akustycznej nie posiadają, ale gra jest warta świeczki - wszak na działce oczekujesz ciszy.
Obudowa pełni jeszcze jedną, bardzo istotną funkcję. Otóż zapewnia ochronę agregatu przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, przede wszystkim od wilgoci. Dlatego jeśli planujesz ustawić urządzenie na zewnątrz (a nie masz innego wyjścia w przypadku agregatu z silnikiem Diesla), to taka obudowa jest wręcz niezbędna aby utrzymać urządzenie w idealnym stanie technicznym przez długie lata.
Inne funkcje, na które warto zwrócić uwagę
W przypadku zakupu agregatu na działkę warto sprawdzić jeszcze kilka innych dostępnych funkcjonalności. Istotne, choć nie najważniejsze, będą jego gabaryty. Jeśli masz możliwość przechowywania go na miejscu, to tą kwestią nie musisz sobie zbytnio zaprzątać głowy. Jeśli natomiast będziesz musiał za każdym razem wozić go ze sobą - to zdecydowanie warto wybrać model jak najmniejszy i najlżejszy (chyba, że dysponujesz przyczepą do przewozu).
Kolejna sprawa - tym razem bardzo dużej wagi - to konieczność zabezpieczenia sprzętów i urządzeń na wypadek nagłych zmian napięcia, które przecież mogą się zdarzyć. Do urządzeń, którym zjawisko takie może poważnie zaszkodzić, należą na przykład komputery, monitory czy telewizory. Jeśli zamierzasz tak delikatne sprzęty podłączyć pod agregat, to wybierz koniecznie model wyposażony w regulator AVR dla urządzeń wrażliwych na zmiany napięcia.
Warto postawić także na agregat z elektrycznym rozruchem - aby je uruchomić, wystarczy tylko wcisnąć przycisk. Nie potrzeba do tego siły fizycznej, a więc urządzenie może obsłużyć każdy. Alternatywą są agregaty z rozruchem ręcznym, uruchamiane poprzez linkę rozruchową. Ale to już nie jest proste zadanie - wymaga pewnej siły w ramionach.
Skąd wziąć agregat?
Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: "kupić go". Ale nie zawsze zakup ten byłby decyzją uzasadnioną ekonomicznie. Jeśli bowiem korzystasz z działki przez zaledwie kilka tygodni w roku, a w pozostałym okresie prąd nie jest Ci tam potrzebny, to wydatek kilku tysięcy złotych jest po prostu niepotrzebny.
W takich sytuacjach polecamy raczej wynająć urządzenie na czas, w którym będzie używany. To nie tylko opcja znacznie korzystniejsza finansowo, ale również mniej kłopotliwa z dwóch względów - tymczasowo niepotrzebny agregat trzeba gdzieś przechowywać oraz zapewnić mu okresową konserwację. Poza tym możesz wynająć agregat z całym potrzebnym do jego działania osprzętem i skorzystać z fachowego poradnictwa dotyczącego jego eksploatacji.
Podsumowanie
Przed zakupem czy wynajęciem agregatu do użytku na działce należy sprawdzić bardzo wiele dostępnych możliwości, modeli i parametrów. Dla laika jest to wybór naprawdę trudny, dlatego warto skorzystać z doświadczenia specjalistów, i po prostu zwrócić po pomoc w wypożyczalni sprzętu.